Spotkanie z poetą Jackiem Głażewskim

Powiększ obraz

Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Stawiszynie oraz Dyrektor MGOK w Zbiersku zapraszają w najbliższą sobotę  (4 marca) na spotkanie poetycko-wspomnieniowe z panem Jackiem Głażewskim – lekarzem, publicystą, prozaikiem i poetą. Miejsce: Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Zbiersku godz. 17:00.

    Jacek Głażewski w środowisku kaliskim jest  znany przede wszystkim jako lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii, współpracujący z kaliskimi szpitalami i poradniami specjalistycznymi, a przez blisko 20 lat kierujący ośrodkiem zdrowia w Zbiersku. Ponadto ceniony jest także jako pionier niekonwencjonalnych metod leczniczych (akupunktura, lasery), które skutecznie stosował w swej praktyce.

     Teraz przyszła pora na przybliżenie twórczości literackiej Jacka Głażewskiego, którą otwiera właśnie poezja. Wyrosła ta twórczość na fali tzw. popaździernikowych przemian 1956 roku, które przyniosły też duże ożywienie kulturalne w całej Polsce. Jacek Głażewski był wówczas u progu dorosłego życia. Kończył szkołę średnią w Ciechocinku i rozpoczynał studia medyczne w Poznaniu. Debiutował jako poeta na łamach czasopisma ,,Helikon” w Toruniu, które stworzył wraz z grupą kolegów (a był wśród nich m.in. kultowy później bard tego pokolenia, Edwarda Stachura).

Pierwszy jego wiersz ,,Poemat o Poznaniu” był metaforyczną wizją zbuntowanego miasta, które zostało krwawo ukarane. Ale kolejne wiersze nie mogły już przebić się przez cenzurę polityczną. Dlatego też młody poeta zdecydował się wysłać je do Londynu, gdzie wówczas ukazywało się wielce zasłużone emigracyjne pismo ,,Wiadomości”. W latach 1957-59 Głażewski wydrukował tam dość sporo poetyckich strof, tym samym awansując do grona uznanych poetów. Niestety na długo  zamknęło mu to drogę na łamy krajowych czasopism… Po wielu latach wiersze Jacka Głażewskiego trafiły do antologii poezji o Kaliszu ,,Strofy wierne Prośnie” (wyd. Kalisz 2001), gdzie sąsiadują z utworami poetów tej rangi, co Adam Asnyk, Maria Konopnicka czy Wanda Karczewska.

   Więcej o poetyckich dokonaniach doktora Głażewskiego będzie można dowiedzieć się podczas spotkania, które zorganizowano nieprzypadkowo w 60 lat po poznańskim ,,czerwcu”, budapeszteńskim ,,październiku” – i pamiętnej ,,Wiośnie Ludów” 1956 roku. Poetycki wieczór przygotowała grupa przyjaciół i sympatyków autora pod okiem pani Grażyny Przybylskiej. A patronuje tej imprezie Burmistrz Stawiszyna, Pani Justyna Urbaniak.