Z ekologią „za pan brat”!

Powiększ obraz

Jak wykorzystać klipsy biurowe i kawałek aluminiowego drutu? Można zabawić się w wędkarzy! Podczas ferii zimowych niezwykłe zawody wędkarskie zostały rozegrane w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Stawiszynie. Każdy wędkarz miał tylko minutę, by wyłowić ze stawu jak najwięcej „ryb”. Wędką był drut, za rybki posłużyły klipsy biurowe, natomiast staw został przygotowany z kawałka folii aluminiowej. Inny pomysł na klipsy i drut?

Fantazyjne stojaki na karteczki! Pomysł na zużyte puszki? Praktyczne organizery na biurko! Wykorzystując m.in. folię aluminiową i metaliczne farby, uczestnicy przygotowali  także niezwykłe ramki do zdjęć z efektem dekoracyjnym płaskorzeźby. Pomysłów było mnóstwo i wiele z nich udało się wcielić w życie podczas warsztatów ekologicznych Ferie z EkoPaką. Ostatnie zajęcia dotyczyły aluminium. Dzięki materiałom edukacyjnym i specjalnie opracowanym scenariuszom uczestnicy w przystępny sposób dowiedzieli się, jak zamknąć obieg tego surowca. Zajęcia miały na celu m.in. wskazanie możliwych zastosowań odzyskanych odpadów aluminiowych i naukę poprawnego segregowania poszczególnych surowców wtórnych. Zajęcia z EkoPaką były nie tylko ciekawe i pouczające, ale także dostarczyły dzieciom dużo zabawy i atrakcji.

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Stawiszynie jest jedną z 50, które wzięły udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Dotychczas EkoPaka dotarła do prawie 10 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Stawiszynie. Nie sięgając po środki własne biblioteki, a jedynie dzięki pakietom edukacyjno-zabawowym poświęconym poszczególnym surowcom, przy zaangażowaniu pracowników biblioteki oraz wolontariuszek z Gimnazjum w Stawiszynie w bibliotece zrealizowano 4 cykle warsztatów o tematyce ekologicznej: drewno (wakacje 2015),  tworzywa sztuczne (ferie zimowe 2016), papier (wakacje 2016), aluminium (ferie zimowe 2017).

tekst/foto: Daria Kuśmierczyk