Turki ze Stawiszyna na Paradzie Straży Grobowych

Powiększ obraz

Straż Grobu Pańskiego ze Stawiszyna oraz Zastępca Burmistrza Grzegorz Kaczmarek, 30 kwietnia uczestniczyli w Jubileuszowa 25 Podkarpacka Parada Straży Grobowych i jednocześnie XIV Ogólnopolskiej Paradzie Straży Grobowych „TURKI 2017”.

Zawsze w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych, do Grodziska Dolnego z całej Polski przyjeżdżają straże Grobu Pańskiego powszechnie zwane tutaj turkami. Jest to najbardziej znana impreza tego rodzaju jest organizowana w Grodzisku Dolnym co dwa lata, począwszy od 1993 r. Podkarpacka, a od niedawna Ogólnopolska Parada Straży

Po Mszy Św. kilkadziesiąt oddziałów porozdzielanych orkiestrami dętymi maszeruje w zwartym szyku na miejscowy stadion. Umundurowanie straży grobowych jest niezwykle zróżnicowane, a wynika to z ich kulturowego rodowodu. Kostiumy zbliżone są wyglądem do starych ludowych ubiorów odświętnych, niektóre z nich kultywują tradycje kosynierów kościuszkowskich.

W obchodach Świąt Wielkanocnych w wielu miejscowościach naszego kraju zachował się zwyczaj stawiana straży grobowych przy symbolicznym grobie Chrystusa. Formowane są wówczas specjalne oddziały straży grobowych, na wzór wojskowych, zwane powszechnie Turkami. Stroje tych straży nawiązują do historycznych ubiorów tureckich. Najczęściej, jednakże naśladują mundury wojska polskiego z czasów insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich i okresu Księstwa Warszawskiego.