11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Powiększ obraz

,,Ach,  jakże  nie mówić  o tych dniach radości…” w swym wierszu pisał Antoni Słonimski, bo przecież to najważniejsze święto państwowe.

11 listopada 2017 r.  minęła  99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to Święto obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy nasza Ojczyzna –  Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Z tej okazji w kościele p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Stawiszynie ks. dr Jakub Piotrowski oraz ks. mgr Aleksander Janas  odprawili uroczystą  Mszę św. w intencji Ojczyzny,   w której uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych, Radnych Rady Miejskiej, Straży Pożarnej, Organizacji, Stowarzyszeń, uczniów  Zespołu  Szkół w Stawiszynie i Zbiersku oraz mieszkańcy z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn.

Uczniowie Szkoły Podstawowej  w Stawiszynie przygotowali  wzruszający montaż słowno –  muzyczny  z przesłaniem miłości do Ojczyzny i wdzięczności za wolność , którą teraz mamy i powinniśmy szanować.

Podczas Mszy św nastąpiło uroczyste  przekazanie sztandaru Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego. Sztandar uczniom Szkoły Podstawowej w Stawiszynie przekazali przedstawiciele Związku Pan Wacław Szymański, Pani Teresa Pietrzak Sekretarz Związku oraz Pan Józef Przybyła.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości , w asyście  pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Dętej OSP przeszli na Plac Wolności, gdzie złożono wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym poległych za Ojczyznę.

Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła,  jak ważny jest patriotyzm  w dzisiejszych  czasach.  Patriotyzm to  nie tylko wywieszenie flagi na domach, instytucjach, czy  w zakładach pracy, to także  celebrowanie i pamięć o ludziach i wydarzeniach, którym zawdzięczamy  Wolność i Niepodległość . To nasza historia, bo  kim byśmy bez niej byli.

Na koniec uroczyste obchody uświetnił koncert utworów  patriotycznych legionowych  w wykonaniu Orkiestry Dętej  OSP w Stawiszynie.

tekst: Izabela Świątek, foto: Mateusz Ozimek

« 1 z 3 »