Sołectwo Piątek Mały w gronie laureatów konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”

Powiększ obraz

W dniu 5 listopada 2017 roku w mieście Opatówek odbyło się spotkanie sołtysów z terenu południowej części województwa wielkopolskiego, podczas którego rozstrzygnięto konkurs „Aktywna Wieś Wielkopolska”. Celem konkursu była ocena aktywności grup odnowy wsi działających w programie Wielkopolska Odnowa Wsi 2013 – 2020 oraz wskazanie i nagrodzenie sołectw aktywnych.

Z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn do grona laureatów konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” zakwalifikowane zostało sołectwo Piątek Mały. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podziękował laureatom, oraz wyróżnionym sołectwom za wkład pracy włożony w rozwój wsi, integrację mieszkańców, oraz podtrzymywanie tradycji. Gminę i Miasto Stawiszyn reprezentowała liczna grupa, na czele z Burmistrzem Stawiszyna Panią Justyną Urbaniak, Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Włodarczyk, Pań i Panów Sołtysów oraz mieszkańców. Miłym gestem ze strony organizatorów było umożliwienie odczytania listu skierowanego do Burmistrza Stawiszyna napisanego przez ucznia Gimnazjum w Stawiszynie Michała Anczykowskiego, który wystąpił na scenie wspólnie z Jakubem Janczakiem. List po raz pierwszy został odczytany na sesji z okazji Dnia Dziecka w 2015r. nt: „Gmina moich marzeń” (treść listu w formacie pdf do pobrania). Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Sołectwa wyróżnionew konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy. Podczas spotkania można było obejrzeć stoiska przygotowane przez Lokalne Grupy Działania z terenu powiatu kaliskiego – LGD „Kraina Nocy i Dni” oraz LGD Długosz Królewski. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko pod batutą Adriana Wałowskiego, zadbała o oprawę muzyczną, Zespół Śpiewaczy „Ale Babki” zaprezentował wiązankę piosenek. Spotkanie uświetnili swoim występem soliści scen poznańskich, którzy wykonali arie i duety ze znanych operetek i musicali.

Wśród laureatów konkursu znalazły się aktywne sołectwa z terenu powiatu kaliskiego: Sołectwo Rajsko (gmina Opatówek) z Liderem Odnowy Lilianną Sieradzką na czele, oraz Sołectwo Piątek Mały (gmina Stawiszyn) z Liderem Odnowy Aleksandrą Janczak. Wyróżnienia otrzymały sołectwa Lisków – Lider Odnowy Krystyna Olek, Koźminek – Lider Jan Tomaska oraz Morawin z Liderem Odnowy Dariuszem Kuś na czele.

Konkurs „Aktywna Wieś Wielkopolska” organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020. 25 września 2017 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął regulamin konkurs pn. „Aktywna Wieś Wielkopolska”,

Zarząd Województwa Wielkopolskiego, na podstawie opinii kapituły, wskazał 33 sołectwa – laureatów konkursu oraz 29 sołectw wyróżnionych. Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie nastąpiło podczas spotkań „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi”, które odbyły się: w Lwówku 22 października 2017 r., w Łeknie (gm. Wągrowiec) 29 października 2017 r., w Rzgowie 4 listopada 2017 r. oraz w Opatówku 5 listopada 2017 r.

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn, sołectwo Piątek Mały zostało laureatem konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska”. Do „Programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2010” przystąpiło już pięć sołectw: Zbiersk-Kolonia, Petryki, Długa Wieś Trzecia, Zbiersk, Piątek Mały. Jest to motywacja dla nas do kontynuowania i uczestniczenia w programie, który daje możliwość rozwoju środowisk wiejskich. W imieniu swoim, oraz Mieszkańców sołectwa Piątek Mały serdecznie dziękuję za to ważne dla nas wyróżnienie.

Burmistrz Stawiszyna

 Justyna Urbaniak