Ferie w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Stawiszyn

Powiększ obraz

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Stawiszynie przygotowała dla swoich młodszych czytelników ciekawe zajęcia, które odbyły się w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Tym razem panie bibliotekarki zabrały dzieci „w podróż” do Paryża – stolicy kraju, z którego pochodzi Mikołajek- główny bohater zabawnych opowiadań Goscinny’ego.

Biblioteka Publiczna w Stawiszynie zainaugurowała w ten sposób projekt „ Literackie podróże po Europie”, który będzie realizowany podczas kolejnych letnich i zimowych spotkań. Ideą projektu jest popularyzacja literatury dziecięcej naszych sąsiadów.

Zajęcia obfitowały w moc atrakcji, jakich do tej pory jeszcze nie było w stawiszyńskiej bibliotece. Podczas intensywnych pięciu dni, uczestnicy poznali podstawowe informacje oraz ciekawostki o Francji, nauczyli się kilku przydatnych francuskich słówek, a także zatańczyli dworski taniec – menuet. W czasie zajęć plastycznych każdy wykonał m.in. zabawkę – miniaturowy Paryż z papieru, kolorową, ilustrowaną mapkę Francji oraz piękne kartki walentynkowe. Nie zabrakło też głośnego czytania Zimy Mikołajka oraz książki Mikołajek opiekuje się zwierzętami, której temat idealnie wpasował się w przypadający 17 lutego Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji uczestnicy zajęć wykonali kotki z papieru.

Jednak największą frajdę sprawiły dzieciom warsztaty kulinarne, na których mogły samodzielnie, pod okiem pań bibliotekarek, przyrządzić i skosztować przysmaków kuchni francuskiej: pysznych naleśników crepes, francuskich tostów oraz chrupiących gofrów .Dania okazały się tak smaczne, że chociaż nie było ich mało, znikały w mgnieniu oka! Apetyczny zapach jeszcze długo unosił się bibliotece.

Tekst i zdjęcia: Daria Kuśmierczyk