Dni Stawiszyna 2018

Powiększ obraz

Jak co roku w Gminie i Mieście Stawiszyn odbyły się „Dni Stawiszyna”.

Trzydniowe obchody rozpoczęły się w dniu 22 czerwca br. uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Stawiszynie, zwołanej z okazji „Dni Stawiszyna” oraz obchodów Jubileuszu 110-lecia powstania Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej OSP w Stawiszynie.

Goście zaproszeni mogli obejrzeć wystawę pt; „Muzyka w sercach gra”, zorganizowaną w salce prób orkiestry w której znajdują się eksponaty, pamiątki związane z działalnością orkiestry.

Burmistrza Stawiszyna Pani Justyna Urbaniak powitała zaproszonych gości. Podczas sesji podjęto uchwały w sprawie nadania medalu „Zasłużony dla Gminy i Miasta Stawiszyn”. Medal otrzymała Pani Józefa Janas oraz pośmiertnie medal został nadany Panu Antoniemu Jarzębskiemu oraz Panu Walerianowi Sosińskiemu. W przemówieniach okolicznościowych głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Włodarczyk zwracając się do jubilatów, powiedziała: „…Jubileusz 110-lecia powstania Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej OSP w Stawiszynie to uroczystość na którą swoją postawą i zaangażowaniem pracowało wiele pokoleń muzyków orkiestry, to szczególna okazja do tego, by wszystkim członkom orkiestry podziękować za pracę i wysiłek. … W imieniu Radnych Rady Miejskiej w Stawiszynie oraz swoim własnym życzę Państwu, by miłość do muzyki i wspólnego muzykowania nigdy w Was nie wygasła…”.

Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak zwracając się do wszystkich zgromadzonych, powiedziała: „… Jest to szczególny rok obchodów naszego święta, ponieważ przypada on w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w stu dziesiątą rocznicę powstania Orkiestry Dętej w Stawiszynie, a także z perspektywy pracy Burmistrza i naszego samorządu w rok podsumowań kadencji. „ …W naszej małej ojczyźnie mamy swoich bohaterów, którzy poprzez swoją postawę i swoje losy, często zawiłe, okupione pasmem wzniesień jak i upadków, podejmowania niełatwych decyzji i kompromisów, pokazują nam, że warto działać w imię słusznych spraw. „…To dzięki odzyskanej niepodległości mamy dzisiaj między innymi samorząd i możliwość samorządności, podejmowania działań dla nas najkorzystniejszych – dla naszych małych ojczyzn – możemy stanowić o sobie, możemy stanowić prawo miejscowe. „….My – mieszkańcy tej ziemi, również mamy swoja muzykę, która towarzyszyła nam, naszym przodkom w różnych chwilach, tych radosnych i tych trudnych. To muzyka, która wybrzmiewała od 1908 roku poprzez Orkiestrę Dętą ze Stawiszyna. Jej działalność jest nierozerwalna z życiem każdego mieszkańca tej gminy, nie wyobrażamy sobie wielu ważnych wydarzeń bez jej udziału. W tym roku przypada 110 rocznica jej działalności. Chciałabym z tego miejsca podziękować, wszystkim którzy przez te lata tworzyli tę orkiestrę, którzy oddali jej serce i kawałek swojego życia, by historia trwała i krzepiła nasze serca, w tych dobrych, jak i tych gorszych chwilach…”. Głos zabrał również Prezes Orkiestry Pan Mieczysław Chojnacki: „… 110 rocznica powstania jaką świętuje nasza orkiestra to powód do dumy i ogromnej satysfakcji. „… Jubileusz 110-ciu lat, to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy, do licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania w gronie przyjaciół i zaproszonych gości…”. Goście zaproszeni którzy zabrali głos, kierowali słowa uznania, podziękowania w kierunku Jubilatów, życząc sukcesów na dalsze lata działalności.

Dyrygent Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej OSP w Stawiszynie. Pan Dominik Kuciak przedstawił historię Orkiestry.

Z okazji 110-lecia Miejsko Gminnej Orkiestry Dętej w Stawiszynie, przygotowane zostało opracowanie pt; „Wczoraj i dziś”. Z okazji 110-lecia Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej OSP w Stawiszynie, członkowie zespołu Orkiestry otrzymali okolicznościowe medale, grawery, odznaczenia, listy gratulacyjne oraz podziękowania. Burmistrz Stawiszyna oraz Radni Rady Miejskiej w Stawiszynie przekazali orkiestrze instrumenty muzyczne.

Obrady Sesji Rady Miejskiej w Stawiszynie zakończył koncert Miejsko Gminnej Orkiestry Dętej w Stawiszynie.

Po sesji pan Grzegorz Rapś zaprezentował swoje obrazy.

 

Drugi dzień obchodów Dni Stawiszyna rozpoczęła koncertem Jubilatka, obchodząca 110-lecie istnienia Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta OSP w Stawiszynie pod batutą Dominika Kuciaka.

Do utworów przygotowanych przez orkiestrę po raz pierwszy zaprezentowały swoje układy dwie grupy MAŻORETEK prowadzone przez Justynę Drewniacką.

Mieszkańców Stawiszyna oraz zaproszonych gości m.in. delegacje z zaprzyjaźnionych miast: Wisły oraz Drebach powitała Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak otwierając oficjalnie obchody Dni Stawiszyna.

Na rynku w Stawiszynie prawie dwugodzinny blok programowy przygotowały dzieci i młodzież (pod kierunkiem swoich opiekunów) z publicznych przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn. Pokaz karate i rozbijanie cegieł należał do grupy karate, działającej przy MGOK w Zbiersku pod kierunkiem sensei’a Przemysława Podolskiego. Było coś dla dzieci i z dziećmi, ale nie zapomnieliśmy o dorosłych. Śpiewem, tańcem i żartami zabawiała nas Biesiada Śląska – grupa FEST I Grzegorz Stasiak.

21:00 to występ GWIAZDY WIECZORU, którą w tym roku był zespół DEFIS.

Również nie mogło zabraknąć pokazów sztucznych ogni w wykonaniu grupy MIZET z Kalisza, a do 2:00 w nocy zabawiali nas muzycznie DJ Karwan i DJ Dave.

To nie wszystkie atrakcje tego dnia. Mimo mieszanej pogody- trochę deszczu, trochę słońca dzieci mogły skorzystać z małej kolejki, karuzeli, dmuchańców, mogły pomalować samodzielnie auto, przygotowane przez pracowników Salonu Volkswagen Ignaszak lub dorośli wygrać weekend z autem Volkswagen, obejrzeć nowego Nissana z salonu NISSAN POLODY. Warto było podejść do stoisk OVB Allfinanz Polska, LGD7 Kraina Nocy i Dni, TERMIKA eco line – panele fotowoltaiczne, stoiska Pań z KGW z wiejskimi specjałami i grochówką przygotowaną przez Piotra Walkowskiego. Były też lody, gofry i ogródki piwne.

 

Niedziela – trzeci dzień obchodów Dni Stawiszyna.

Rozpoczęliśmy uroczystości Mszą Św. w Kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Stawiszynie oraz złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Poległych za Wolność Ojczyzny.

Ten dzień to dzień na sportowo. Już od 12:00 na Boisku Sportowym Korony Pogoń Stawiszyn w towarzyskich meczach wystąpili zawodnicy CKS-u Zbiersk, Korony Pogoń Stawiszyn i Tulisii Tuliszków. Tuż po rywalizacji w wykonaniu starszych zawodników, do boju przystąpili młodsi gracze występujący w ramach finału XVIII Powiatowego Turnieju Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka. Reprezentacja Kalisza pokonała w wielkim finale ekipę ze Szczytnik i wygrała XVIII Powiatowy Turniej Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka. Trzecie miejsce w niedzielnych zmaganiach zajęła Gmina Opatówek, a tuż za podium uplasowali się zawodnicy z Blizanowa.

Podczas finałów, został przeprowadzony konkurs techniczny, podczas którego zawodnicy wykonywali rzuty karne piętą, z rzutu rożnego uderzenie do bramki, z 16 metrów rzut w poprzeczkę oraz próba trafienia do bramki po wykonaniu 13 obrotów wokół piłki. Najlepszymi zawodnikami okazali się Mateusz Szcześniak (Gmina Szczytniki), który otrzymał pamiątkową statuetkę i nagrody rzeczowe, Filip Szwedziak z Kalisza- najlepszy bramkarz finałów oraz Szymon Nowak z Opatówka – najlepszy zawodnik XVIII Powiatowego Turnieju Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka.

Nagrody wręczali Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Stawiszyna Barbara Włodarczyk, Radna Rady Powiatu Kaliskiego Dorota Karpieko oraz Andrzej Dolny. Rozgrywki zostały zorganizowane przez Powiat Kaliski oraz Gminę i Miasto Stawiszyn.

Tego dnia o godzinie 15:00 rozpoczął się XIII Rodzinny Rajd Rowerowy pod hasłem „Szczęśliwa trzynastka. Pomimo deszczowej pogody, pod Urzędem Gminy i Miasta Stawiszyn zgromadziło się prawie 100 rowerzystów, którym deszcz nie przeszkadzał. Miłośnicy jednośladów podziwiali malownicze okolice naszej gminy. Po krótkim odpoczynku w Piątku Małym Kolonia wyruszyli w kierunku mety, która tym razem po 22 kilometrowej trasie znajdowała się na boisku sportowym GLZS Korona Pogoń Stawiszyn. Na miejscu każdy mógł zjeść coś ciepłego oraz otrzymać pamiątkowy dyplom.

W tym dniu również odbył się piknik integracyjny z Warsztatami Twórczej Działalności i SOSW Rychwał, były też atrakcje dla dzieci – dmuchańce, kolejka, karuzela, kino 7D a dla „zgłodniałych” – grill.

Kierujemy ogromne podziękowania i wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc w przygotowaniu Dni Stawiszyna:

 • Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Długiej Wsi Trzeciej, z Piątku Małego i Piątku Małego Kolonii, z Petryk i Starego Kiączyna, ze Zbierska i Zbierska Kolonii
 • Podziękowania kierujemy pod adresem służb mundurowych: Policji i straży
 • Dyrektorom placówek oświatowych i nauczycielom za tak piękne przygotowanie dzieci i młodzieży
 • Orkiestrze Dętej OSP w Stawiszynie na czele z Panem Prezesem Mieczysławem Chojnackim
 • Grupie Stawiszynianki
 • Salon Nissan Polody
 • Volkswagen Ignaszak
 • LGD 7
 • Delikatesy Centrum
 • Termika Eco Line
 • OVB Allfinanz
 • GLZS Korona Pogoń Stawiszyn
 • Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Stawiszynie
 • Wychowawcom i wychowankom Świetlic Socjoterapeutycznych działających na terenie Gminy i Miasta Stawiszyn
 • Pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku
 • Pracownikom Urzędu Gminy i Miasta w Stawiszynie
 • Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej

Sponsorom:

 • Bank Spółdzielczy w Pleszewie Maria Górczyńska, Halina Kałużna
 • Aleksandra i Wiesław Wawrzyniak
 • Małgorzata i Wojciech Wawrzyniak
 • Jakub Wawrzyniak
 • Firma Colian – Jan Kolański
 • Lidia i Roman Smelczyńscy – Firma LIWRO
 • Ewa i Mariusz Rogaccy – Firma EWIMA
 • Małgorzata i Jan Pilarscy – Sklep ADAM
 • Monika i Tomasz Łucyk- Zkład Mięsny Tomasz Łucyk
 • Anna i Adam Wróblewicz – Masarnia Wiejska Wróblewicz
 • Justyna Bielak – Kwiaciarnia Jaśminka
 • Iwona Guźniczak – Kwiaciarnia Stokrotka
 • Małgorzata i Janusz Celer
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kaliszu
 • Małgorzata i Stanisław Janas
 • Tomasz Domagalski – Piekarnia EMKO
 • Anna i Karol Ulańscy Karolina i Roman Ulańscy – Dom Weselny EDEN
 • Firma MIZET
 • Piotr Walkowski
 • Sławomir Samigórski – Lody Laura
 • Salon Nissan Polody
 • Ireneusz Dąbkowski
 • Masarnia Koźminek – Maria Frątczak, Wojciech Stasiak
 • PW PJW Piotr Kraszkiewicz
 • Artur Krygiel Eurostolarnia
 • Ryszard Weber
 • Alina i Wiesław Bednarek
 • Piotr Chojnacki Firma Agora
 • Marcin Grabka
 • Irena i Leszek Płócienniczak
 • Krzysztof Kowaliński
 • Marzena i Stanisław Dudczak
 • Magdalena i Maciej Kozłowscy Firma Tribecco

Zdjęcia: Lesław Luźny, Tomasz Olejniczak