Dni Stawiszyna 2019

Powiększ obraz

Cykliczna już impreza obchodzona w najmniejszym obszarowo mieście w Polsce, czyli „Dni Stawiszyna” odbyła się w dniu 8 i 9 czerwca br.

Pierwszy dzień uroczystości odbył się na placu targowiska „Mój Rynek” w Stawiszynie. Pogoda dopisała, uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15.00.

Powitania wszystkich przybyłych gości dokonał prowadzący imprezę Pan Paweł Figiel dziennikarz Radia Centrum.

Burmistrz Stawiszyna Pani Justyna Urbaniak dokonała oficjalnego otwarcia Święta Miasta.

Miejsko – Gminna Orkiestra Dęta OSP w Stawiszynie pod batutą Dominika Kuciaka przedstawiła wiązankę utworów, a towarzysząca jej Grupa Mażoretek wzbogaciła program wykonując różne aranżacje taneczne.

Od tego momentu sceną zawładnęły dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn oraz ze Szkoły Muzycznej FortePiano. Były tańce, śpiew i zabawa. Zaprezentowany repertuar bardzo spodobał się widzom, czego dowodem były brawa jakie otrzymali młodzi artyści.

Nie mniejszy zachwyt wywołał występ Grupy Stawiszynianki, dla których „Dni Stawiszyna” to wyjątkowe wydarzenie ponieważ 4 lata temu Grupa zadebiutowała na scenie po raz pierwszy. Zaprezentowaną wiązanką piosenek „Stawiszynianki” wprowadziły wśród obecnych atmosferę biesiadną.

Swoje umiejętności zaprezentowała grupa Karate działająca przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Zbiersku. Grupę prowadzi niepowtarzalny Sensei Przemysław Podolski.

Organizacja imprezy to zaangażowanie i wkład pracy wielu osób, to również pomoc sponsorów ludzi dobrej woli oraz tych wszystkich którzy w jakikolwiek sposób starali się żeby Święto naszego Miasta było jak najbardziej efektowne. Z tego tytułu Pani Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak złożyła podziękowania organizatorom imprezy oraz sponsorom.

Grupa Stawiszynianki otrzymała podziękowania między innymi za promowanie Gminy i Miasta Stawiszyn na terenie kraju.

Następnie sceną zawładnęli artyści których najbardziej interesują „afery”, czyli Kabaret Afera. Przedstawione przez nich monologi oraz skecze wywoływały salwy śmiechu wśród zgromadzonej publiczności.

Po występie kabareciarzy na scenie pojawiła się oczekiwana Gwiazda Wieczoru, czyli Zespół After Party, jedna z największych gwiazd polskiej sceny tanecznej. Wykonany przez zespół utwór „Ona lubi pomarańcze” śpiewali prawie wszyscy. Koncert zespołu wzbudził niepowtarzalną atmosferę oraz aplauz wśród tłumnie zgromadzonej widowni.

Organizatorzy oprócz bogatego programu artystycznego, który obfitował w występy, koncerty i pokazy przygotowali wiele innych atrakcji. Dla najmłodszych były zamki dmuchane, wata cukrowa, lody, gofry, stoisko Świetlicy Środowiskowej, które skupiało wokół siebie najmłodszych zapewniając dobrą zabawę, konkursy, malowanie twarzy, bańki mydlane.

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały tradycyjne potrawy oraz wyśmienite placki, chętnych do degustacji nie brakowało.

Na jednym z wielu stoisk można było obejrzeć mundury oraz zapoznać się z historią Turków – czyli Straży Grobu Pańskiego. Firma Mary- Kay oferowała kosmetyki. Można tez było skorzystać z porad Firmy Termika w zakresie instalacji sanitarnych, systemów grzewczych, itp. Dużym powodzeniem cieszyły się samochody strażackie, licznie oblegane przez dzieci, Policjanci z Komendy Miejskiej w Kaliszu, Wydział Prewencji oferowali spacer w alkogoglach. Można było wykonać tatuaż oraz uwiecznić pobyt na Dniach Stawiszyna wykonując sobie foto – w Foto-Budce.

Nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwał Komisariat Policji w Stawiszynie oraz Strażacy z OSP terenu Gminy i Miasta Stawiszyn. Zabezpieczenie medyczne zapewniło Pogotowie Ratunkowe z Kalisza.

Drugi dzień obchodów Święta Miasta rozpoczął się o godz. 10.00 Mszą Świętą w intencji Mieszkańców Gminy i Miasta. Mszę Świętą celebrował Ksiądz Kanonik dr Jakub Piotrowski Proboszcz Parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Stawiszynie.

Imprezy towarzyszące zgodnie z programem odbyły się na Boisku Sportowym GLZS Korona Pogoń w Stawiszynie.

Tegoroczny XIX Powiatowy Turniej Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka był integralną częścią obchodów Dni Stawiszyna. Organizatorem zmagań byli: Gmina i Miasto Stawiszyn oraz Powiat Kaliski. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Kaliski Krzysztof Nosal. Najlepsza była reprezentacja Gminy Ceków-Kolonia, która zwyciężyła XIX Powiatowy Turniej Młodzieżowej Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka, następnie uplasowali się zawodnicy z Gminy Blizanów oraz gospodarze ze Stawiszyna.

W wielkim finale reprezentanci Gminy Ceków-Kolonia, którzy trenują na co dzień pod czujnym okiem Adama Zielińskiego trafili na dobrze dysponowaną ekipę Gminy Blizanów. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. O zwycięstwie w XIX edycji Turnieju zadecydowały rzuty karne. Trzecie miejsce zajęli gospodarze Turnieju, zawodnicy ze Stawiszyna. Tuż po zmaganiach przyznano także nagrody indywidualne. Najlepszym zawodnikiem został Jan Świerblewski z Cekowa-Kolonii, najlepszym bramkarzem wybrano Miłosza Walczaka z Blizanowa, natomiast najczęściej do bramki rywali trafiał Kacper Muszyński ze Stawiszyna, który został najlepszym strzelcem. W ceremonii wręczenia nagród brali udział m.in.: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak, Zastępca Burmistrza Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek, Skarbnik Gminy i Miasta Stawiszyn Anna Manikowska i Radny Rady Powiatu Kaliskiego Wincenty Nowak. W tym dniu również odbył się piknik integracyjny z Warsztatami Twórczej Działalności i SOSW Rychwał. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Prowadzący Warsztaty Twórczej Działalności za pomoc oraz całokształt działań otrzymały podziękowania od Burmistrza Stawiszyna Pani Justyny Urbaniak. Tego dnia odbył się XVIII Rodzinny Rajd Rowerowy pod hasłem „Rowerowa osiemnastka” którego etap zakończył się na boisku sportowym. Dopełnieniem spotkania sportowo-piknikowego był oczywiście grill dla wszystkich. Aromatowi pieczonych kiełbasek, który roznosił się w powietrzu trudno się było oprzeć, zatem chętnych nie brakowało.