Stawiszyn odpowiedział na apel o krew

Powiększ obraz

Kolejny już tydzień służby krwi apelują o oddawanie tego bezcennego leku, którego w całej Polsce zaczyna dramatycznie brakować. Dlatego warto odnotować sukces, jakim zakończył się pobór krwi zorganizowany w Stawiszynie w niedzielę, 17 maja.

Akcja przyniosła blisko 24 litry krwi. Została zorganizowana przez Rejonową Radę Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu, patronat nad nią objął Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek.

Miejscem akcji był zabytkowy ratusz, którego pomieszczenia tego dnia zostały zaadaptowane z zachowaniem wszystkich warunków sanitarnych wymaganych na potrzeby przeprowadzenia poboru krwi. Wysiłek organizatorów okazał się owocny. Do tymczasowej stacji krwiodawstwa przez cały czas trwania akcji napływali kolejni chętni, a ekipa kaliskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie miała praktycznie chwili przerwy. Dobry osobisty przykład dał swoim mieszkańcom Burmistrz Grzegorz Kaczmarek, nie tylko udzielając pomocy w przygotowaniu akcji, ale także po raz kolejny dzieląc się cząstką siebie. Ostatecznie podczas niedzielnej akcji zarejestrowanych zostało ponad 60 osób. Po przejściu procedury kwalifikacji 53 osoby oddały krew, w tym 8 dawców zrobiło to po raz pierwszy. Pozyskano 23,85 l krwi. Jest to niezwykle cenne zwłaszcza obecnie, gdy w całej Polsce bardzo jej brakuje, wpływając na stopień wykonywania planowanych zabiegów operacyjnych i ograniczając do operacji ratujących życie.

Organizatorzy zadbali również o to, by oprócz satysfakcji z ratowania zdrowia innych, do wszystkich dawców trafiły okolicznościowe podziękowania, drobne upominki i materiały promocyjne, które będą przypominać im o niedzielnej ofiarności.