Wakacje 2023 w Krynicy Morskiej

Powiększ obraz

Dzieci i młodzież z Gminy i Miasta Stawiszyn wraz z opiekunem panią Agnieszką Roszak-Janowską wyjechały w dniach 5-12 sierpnia 2023 r. na kolonie do Krynicy Morskiej.

Uczestnikom wyjazdu podobała się lokalizacja ośrodka położonego blisko morza, przy pięknej piaszczystej plaży w otoczeniu lasów. Dreszczyk wzbudzały spacerujące po mieście, przyzwyczajone do widoku turystów dziki, które są żywą i niegroźną maskotką miasta. Wiele emocji zapewniła gra miejska, gdzie koloniści poszukiwali pięciu ukrytych pomników dzików. Wędrowaliśmy różnymi szlakami i wszyscy zauroczyli się pięknem nadmorskich pejzaży. Zachwyciły nas widoki z latarni morskiej, gdzie podziwialiśmy wody Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego. Zdobyliśmy najwyższą wydmę Mierzei Wiślanej zwaną Wielbłądzim Garbem. Podziwialiśmy jachty, kutry, statki i żaglówki w porcie rybackim oraz w porcie pasażerskim. Docenialiśmy nowoczesną nadmorską promenadę, kolorowe fontanny, starą zabudowę miasta, odrestaurowane wille i pensjonaty. Ciekawostką był spacer po jedynej w Polsce ul. Teleexpresu. Poznaliśmy historię miasta i pomnik pierwszych osadników. Odwiedziliśmy ławeczkę słynnej polskiej pisarki Joanny Chmielewskiej. Podczas aktywnych wypraw towarzyszył nam radosny śmiech i bańki mydlane . Pojechaliśmy skosztować lodów na sam „Koniec Świata”. Codziennie pracowaliśmy na zajęciach socjoterapeutycznych, a po nich uczyliśmy się węzłów żeglarskich m.in. ratowniczy, kapitański, topowy, flagowy, płaski, pętla, ósemka. W Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich zapoznaliśmy się z historią rybołówstwa. Poznaliśmy ciekawostki o rybach, ptakach, a nawet przepis na zupę z węgorza. W warsztacie szkutnika zobaczyliśmy oryginalne łodzie barkasy. Duże zainteresowanie wzbudziły bojery służące do żeglarstwa lodowego. Odwiedziliśmy Nowy Świat-Kapitanat Portu, czyli przekop Mierzei Wiślanej. Obserwowaliśmy dwa mosty obrotowe prowadzone nad wodami kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dodatkową atrakcją niewątpliwie był rejs statkiem z Krynicy do Fromborka, gdzie w roku Kopernika uczniowie mogli przypomnieć sobie biografię astronoma i podziwiać średniowieczny zespół katedralny. Wyjazd zwieńczyliśmy odwiedzinami w Malborku, w którym poznawaliśmy sekrety zamku krzyżackiego.

Atrakcyjny program kolonijny był połączony z elementami profilaktyki, a wszystko sfinansowano z budżetu Gminy i Miasta Stawiszyn przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stawiszynie.

Tekst i zdjęcia: A. Roszak-Janowska