W dniu 17 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, a wraz z nią zmienią się przepisy dotyczące wycinki drzew. Drzewa będzie można wycinać, ale osoby fizyczne będą musiały zgłosić zamiar wycinki w Urzędzie Gminy i Miasta Stawiszyn. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, oraz dołączyć rysunek bądź mapkę, gdzie na działce znajduje się planowane do wycięcia drzewo.
Urzędnicy natomiast będą mieli obowiązek w terminie 21 dni od dnia zgłoszenia, dokonania oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew. Następnie samorząd będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu. Urzędnik sprawdzi np. czy drzewo bądź drzewa nie są chronione. Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.
Jeśli w ciągu dwóch tygodni od oględzin, gmina nie zgłosi sprzeciwu do planowanej wycinki, tzw. milcząca zgoda, to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić. W przypadku rolników i podmiotów gospodarczych usunięcie drzew (o obwodach podanych wyżej) i krzewów (o powierzchni powyżej 25 m²) jest związane z uzyskaniem zezwolenia.
Nieruchomości objęte ochroną konserwatorską przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu i wpisane do rejestru zabytków są chronione na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Toteż wycinka drzew i krzewów z tych nieruchomości wymaga uzyskania pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Po przeprowadzeniu oględzin jest 6 miesięcy na usunięcie drzewa, jeżeli po upływie terminu nie zostanie usunięte drzewo lub krzew ponownie należy złożyć zgłoszenie. Co ważne, jeśli w okresie pięciu lat od dokonania oględzin właściciel terenu, na którym dokonano wycinki przeznaczy swoją działkę na działalność gospodarczą, będzie musiał zapłacić za wycięte wcześniej drzewa.
Obowiązek zgłaszania zamiaru usunięcia drzew, dotyczy drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistego,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.