Odbiorcy z gmin Stawiszyn, Blizanów, Żelazków, Mycielin, a także północnej części Kalisza zyskają zwiększone bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Poprawie ulegną również jej parametry. Wszystko dzięki przeprowadzonej przez Energę Operatora modernizacji kluczowej stacji elektroenergetycznej w tym rejonie. Inwestycja jest warta ponad 11 mln zł.
Stacja w gminie Stawiszyn przeszła gruntowną modernizację. W ramach przebudowy wymieniono istniejący transformator WN/SN (wysokiego napięcia/średniego napięcia) na jednostkę o mocy 40 MVA, dobudowano też drugi o takich samych parametrach. Wyprowadzone ze stacji linie średniego napięcia zapewniają prąd dla ponad siedmiu tysięcy odbiorców z okolicznych miejscowości.
Inwestycja warta 11 mln zł zapewnia odpowiednią rezerwę dla istniejących podmiotów oraz znacząco zwiększy możliwości przyłączeniowe dla nowych odbiorców. Pozwoli to na rozwój terenów przemysłowych oraz rolnictwa, opartego na nowoczesnych technologiach. – powiedział Paweł Karczewski dyrektor generalny Oddziału Energi Operatora w Kaliszu.
W ostatnim czasie zaczęło wzrastać obciążenie stacji oraz zapotrzebowanie na moc wynikające ze składanych wniosków przyłączeniowych. Co więcej, obiekt pełni istotną funkcję w przypadku konieczności awaryjnego zasilania części Kalisza.
Modernizacja tego obiektu w pełni pozwoli na efektywne wykorzystanie możliwości i potencjału naszej gminy w kontekście przyłączenia do sieci nowych inwestorów. Niezwykle ważnym jest również fakt, iż poprawi to bezpieczeństwo niezawodności dostaw energii elektrycznej w naszej gminie – powiedziała p.o. burmistrza Stawiszyna, Żaneta Lasiecka – Stodolna.
Nowa rozdzielnia WN składa się z dwóch niezależnych sekcji, co oznacza, że w przypadku awarii jednej z nich druga może przejąć jej funkcję i zapewnić zasilanie dla odbiorców. Wyposażona jest w nowoczesną aparaturę pomiarową i wyłączniki umożliwiające gaszenie łuku w izolacji gazowej. Aparatura łączeniowa wyposażona jest w system blokad elektrycznych i mechanicznych eliminujących możliwość popełnienia błędów przez obsługę.