Na terenie Gminy i Miasta Stawiszyn od pokoleń czuć ducha sportowego. Mieszkają tu ludzie otwarci, gospodarni, przyjaźnie nastwieni do życia, a przede wszystkim wyznający zasadę „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Poprzez wyrastanie kolejnych pokoleń w klimacie wielokulturowości, wyzwalali w sobie idee zdrowej konkurencji, którą niejednokrotnie przekładali na rywalizację sportową. Kształtowanie postaw sportowców w formie zorganizowanej na terenie gminy datuje się na rok 1924.
W 1924 roku powstaje Klub Sportowy Pogoń, który obecnie nosi nazwę GLZS Korona – Pogoń i jest spadkobiercą działalności sportowej klubów Pogoń Stawiszyn i młodszego klubu Korona Petryki, których działalnością była wspólna droga o przyszłość sportu w naszej Gminie i Mieście Stawiszyn. W 1924 roku pierwszym Prezesem „Pogoni” został Teofil Keller ( 1924 – 1930), następnie Henryk Łowicki ( 1930 – 1936), ówczesny Burmistrz Miasta, Jan Tomaszewski ( 1936 – 1951), Antoni Iwankiewicz ( 1951 – 1955), Józef Kołowrotkiewicz ( 1955 – 1973), Jerzy Napruszewski ( 1973 – 1975), Grzegorz Kit ( 1975 – 1976), Andrzej Górny ( 1976 – 1991), Marek Sztark (1991), Zbigniew Przybylski ( 1992), Tadeusz Paluszczak ( 1993 – 1996). Z inicjatywy Burmistrza Stawiszyna Henryka Łowickiego w 1928 roku wybrano teren i rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową boiska, szatni, ogrodzenia. Prace trwały 7 lat. Dzisiaj GLZS „ Korona – Pogoń” posiada bardzo dobrze przygotowana infrastrukturę sportową, boiska i zaplecze techniczne, do chwili obecnej w tym samym miejscu. W 1975 roku Klub „Pogoń” z okazji 50 lecia otrzymał złotą odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z zawartą umową między Zarządami obu klubów „ Pogoni” i „ Korony” w dniach 1 i 5 lipca 1996 roku, w sali ratuszowej w Stawiszynie przy Pl. Wolności 1 odbyło się zebranie założycielskie, na którym zostały wybrane władze GLZS „Korona-Pogoń” oraz Zarząd i Komisja Rewizyjna. W dniu 18 lipca 1979 zostaje przy SHRO Petryki powołany LZS Korona Petryki, w tym czasie wybrano Zarząd Klubu, którego przewodniczącym zostaje Alfred Błaszczyk.
Klub „Pogoń” nie tylko żył piłką nożną, odbywały się liczne spartakiady powiatowe w lekkiej atletyce, rozgrywki drużynowe piłki ręcznej, sekcji szachowej. Aktywizował na sportowo mieszkańców gminy przez długie lata. Obecnie Klub zrzesza 80 zawodników ( 2020r.) w wieku młodzieżowym, 25 seniorów oraz 5 trenerów. W Klubie działają następujące drużyny: Senior, Trampkarz, Młodzik, Orlik, Skrzat.
Klub Sportowy przy Cukrowni Zbiersk powstał w 1945 roku, po II Wojnie Światowej z inicjatywy instruktora lekkiej atletyki i piłki siatkowej – Zygmunta Janowskiego. Wokół swojej osoby skupiał on młodych pracowników tutejszej Cukrowni oraz mieszkańców Gminy Zbiersk, którzy wykazywali chęć uprawiania sportu w tym: lekkiej atletyki, piłki siatkowej, nożnej oraz koszykówki. Od tego czasu zawodnicy rozgrywali wiele meczy towarzyskich, m.in. z drużyną z sąsiedniej miejscowości „Pogoń” Stawiszyn. W roku 1949 Klub Sportowy przy Cukrowni Zbiersk przekształca się w Ludowy Zespół Sportowy (LZS Zbiersk), a jesienią w 1959 roku LZS Zbiersk zmienia nazwę na Cukrowniczy Klub Sportowy Zbiersk z siedzibą w Zbiersku. W tym samym roku zostaje wpisany do rejestru Stowarzyszeń i związków pod Nr 827 jako stowarzyszenie. Barwami Klubu CKS ZBIERSK w Zbiersku są kolory biało- czerwono – zielony. Godłem klubu CKS ZBIERSK jest koło zębate z burakiem cukrowym na białym tle (koło zębate w kolorze bordowym a burak w kolorze zielono – żółtym). Dzisiaj klub posiada nowoczesną infrastrukturę sportową. W roku 1999 z inicjatywy Andrzeja Szczuckiego, Witolda Proskury i przychylnej decyzji dyrektora Cukrowni Henryka Kujawy podjęto decyzję o modernizacji obiektu sportowego. W celu uregulowania własności Zarząd Klubu CKS Zbiersk przekazuje swoją własność (budynek pawilonu sportowego) w formie dzierżawy Cukrowni Zbiersk S.A. Klub zrzesza obecnie 115 zawodników, w kategoriach skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior oraz senior. Wszystkie drużyny biorą udział w rozgrywkach prowadzonych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. W klubie pracuje 5 trenerów (2020r.) którzy posiadają wymagane licencje trenerskie do prowadzenia zajęć z piłki nożnej. Klub ze Zbierska otrzymał wyróżnienie medalem „Zasłużony dla Gminy i Miasta Stawiszyn”.
Dzisiaj, będąc Burmistrzem, mogę śmiało powiedzieć, iż wizytówką naszej gminy jest sport. Mieszkańcy gminy, młodzież, dzieci, kluby sportowe chętnie uczestniczą w wielu inicjatywach sportowych. Corocznie od 2000 roku młodzież naszej gminy chętnie bierze udział w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej im. Stanisława Posiłka. Do wydarzeń, które wpisały się na stałe w kalendarz imprez należy również „Bieg Stawiszyn 5 – 10 – 15 km”, którego nazwa związana jest z dystansem jaki mają uczestnicy do pokonania. Impreza biegowa jest jedną z czterech imprez, które stanowią Grand Prix Ziemi kaliskiej.
Dużą popularnością wśród mieszkańców gminy cieszą się organizowane „Rodzinne Rajdy Rowerowe” w których uczestniczą wszystkie pokolenia – dzieci, młodzież, seniorzy.
Moją pasją jest sport i zdrowy styl życia, dlatego też, przykładam dużą wagę do krzewienia sportu, uczestnictwa jak największej liczby mieszkańców w zawodach sportowych, przynależności do klubów sportowych, w tym przede wszystkim na poziomie szkół, a także udziale w wydarzeniach sportowych o charakterze masowym. Przy szkołach w Zbiersku i Stawiszynie działają Uczniowskie Kluby Sportowe. Uczniowski Klub Sportowy MACZKI w Zbiersku istnieje z przerwami od 2000 r. Dyscypliną wiodącą jest piłka nożna. Natomiast przy szkole w Stawiszynie działa od 2010 roku, również z przerwami, Uczniowski Klub Sportowy – UKS Drewpal Stawiszyn. Obecnie prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży w sekcjach: piłki ręcznej, piłki siatkowej, unihokeja i fitness.
Grzegorz Kaczmarek
Burmistrz Stawiszyna
Zdjęcia (opisy):
Klub sportowy „ POGOŃ” 1925r.
Stoją od lewej: Ciszewski, Danelczyk, Iwankiewicz, Łowicki, Wiśniewski, Janczewski, Tomaszewski, Mroziński.
Klęczą od lewej; Wiewiórkowski, Napruszewski, Czaja.
Leżą: Krzewski, Jagodziński, Janiszewski.
Klub Sportowy przy Cukrowni Zbiersk 1945r
W skład drużyny wchodzili :tacy zawodnicy (od lewej):
- Wojtkowiak Henryk
- Popławski Kazimierz
- Popiel Wojciech
- Sznycer Władysław
- Stajewski Władysław
- Szczepaniak Kazimierz
- Szczepaniak Michał
- Sweder Leonard
- Kawecki Jan
- Galant Alfred
- Długołęcki Józef