Bezzwrotne dotacje na otworzenie działalności gospodarczej

Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania  Przedsiębiorczości w partnerstwie z Fundacją Kaliskim Inkubatorem Przedsiębiorczości i Ostrowskim Parkiem Przemysłowym rozpoczął realizację projektu pod nazwą: „Własna firma jako przepis na sukces zawodowy”, w ramach którego osoby z terenu Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej mogą ubiegać o bezzwrotne dotacje w wysokości 23 300,00 zł na otworzenie działalności gospodarczej.

Projekt jest skierowany do grupy 120 osób w wieku powyżej 30 roku życia bezrobotnych i biernych zawodowo z jednej z poniższych grup:

  • osoby długotrwale bezrobotne osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy;
  • osoby w wieku powyżej 50 lat;
  • kobiety;
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności;
  • osoby o niskich kwalifikacjach tj.: osoby, które ukończyły szkołę podstawową, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum, technikum uzupełniające lub zasadniczą szkołę zawodową.

W projekcie mogą wziąć udział osoby, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • nie prowadziły działalności gospodarczej przez okres jednego roku przed przystąpieniem do projektu;
  • zamieszkują (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej (powiat kaliski, miasto Kalisz, powiat ostrowski oraz gmina Gołuchów);
  • deklarują rejestrację działalności gospodarczej na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej (powiat kaliski, miasto Kalisz, powiat ostrowski oraz gmina Gołuchów) – po pozytywnej rekomendacji Stowarzyszenia Ostrowskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości do udzielenia wsparcia na planowane przedsięwzięcie.

Osoby bezrobotne – rozumie się osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia.

Osoby bierne zawodowo – rozumie się osoby  które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). Studenci studiów stacjonarnych są uznawani za osoby bierne zawodowo. Osoby będące na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego), osoby pobierające świadczenie rentowe mogą wziąć udział w realizowanym projekcie, o ile spełniają powyższe kryteria.

Jednocześnie należy pamiętać, iż z otrzymania wsparcia wykluczone są: osoby zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prowadzące działalność na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową) w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu oraz rolnicy inni niż wskazani w art. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tzn. posiadający więcej ziemi niż 2 ha przeliczeniowe. Ponadto uczestnicy projektu ubiegający się o przyznanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości nie mogą równolegle korzystać z innych środków publicznych, w tym zwłaszcza ze środków Funduszu Pracy, PFRON oraz środków przyznawanych w ramach PROW 2014-2020 i WRPO 2014+, przeznaczonych na pokrycie tych samych wydatków związanych z podjęciem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Otrzymane dofinansowanie nie może stanowić również wkładu własnego w innych projektach.

  • doradztwo indywidualne (2h na osobę) i szkolenia (72h) umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej – 12 grup szkoleniowych po 10 osób – 9 dni szkolenia po 8h dziennie;
  • bezzwrotne wsparcie inwestycyjne na sfinansowanie pierwszych nakładów inwestycyjnych – max. do 23 300 PLN dla 91 uczestników projektu;
  • doradztwo biznesowe (4h/os.) z zakresu prawa, marketingu, finansów itp. mające na celu rozwój prowadzonej działalności;

Podczas szkoleń przewidziane są zwroty kosztów dojazdu na szkolenie oraz catering.

Dodatkowo każdy uczestnik projektu otrzyma wsparcie pomostowe w postaci usług doradczo–szkoleniowych o charakterze specjalistycznym.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie
ul.Szosa Pleszewska 3, 62 -820 Stawiszyn
tel. 62 75-28-079, e-mail:a.bylica@stawiszyn.pl

Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
ul. Szkolna 24, 63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 11 60 wew. 26, 535 523 023
e-mail: agnieszka_poprawa@ocwp.org.pl

Wnioski można składać do końca lipca 2017 roku.