Pieśni patriotyczne są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej, a dla młodego pokolenia niech będą szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii. Śpiewajmy i przekazujmy te pieśni następnym pokoleniom, gdyż „naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.
10 listopada 2016r. w świetlicy Zespołu Szkół w Stawiszynie spotkali się dziadkowie, rodzice i dzieci, młodsi i starsi, aby pieśnią ożywić pamięć o naszych bohaterach, opowiedzieć historię o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku przy wybuchach pocisków.
W słowach i nutach jest przecież zaklęta opowieść o Ojczyźnie. O sile pieśni patriotycznej pamiętali nasi przodkowie. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała otuchy i nadziei. Dziś żyjemy w niepodległej Ojczyźnie, a wolność chcemy i mamy obowiązek umacniać.
Zaproszenie do wspólnego śpiewania przyjęli: ks. proboszcz Jakub Piotrowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Stawiszynie pani Barbara Włodarczyk, inspektor ds. oświaty, współpracy z organizacjami pozarządowymi i rozwoju przedsiębiorczości pani Aleksandra Bylica, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stawiszynie pani Teresa Pawlak wraz z członkiniami koła, przewodnicząca Rady Rodziców w ZS Stawiszynie pani Marzena Chudziak i skarbnik Rady Rodziców pani Anna Jagiełło, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Stawiszynie pani Elżbieta Sip, członkinie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Stawiszynie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Stawiszyna.
Dyrektor szkoły Joanna Woszczyk serdecznie podziękowała za ten wyjątkowy wieczór, pełen wzruszeń i refleksji nad wartościami, które kształtują tożsamość człowieka, bo przecież powtarzając za W. Szymborską: Bez tej miłości można żyć, mieć serce puste jak orzeszek, malutki los naparstkiem pić z dala od zgryzot i pocieszeń […] Bez tej miłości można żyć, ale nie można owocować.
Wieczór Pieśni Patriotycznych przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Stawiszynie pod kierunkiem pani Elżbiety Kuświk – nauczycielki języka polskiego oraz pana Bogumiła Knychausa – nauczyciela muzyki.