Koncertowanie Orkiestry Dętej na Ziemi Dolnośląskiej

Powiększ obraz

Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta OSP ze Stawiszyna w dniach 25 – 28.08.2016 r. przebywała po raz trzeci na zgrupowaniu w Polanicy Zdrój.

W pierwszym dniu pobytu muzycy wyjechali ze Stawiszyna i zwiedzili Kościół Pokoju w Jaworze, który jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został  wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia od wieków zachwyca mistrzostwem wykonania i przebogatym wystrojem. We wrześniu 2005 r. świątynia obchodziła 350-lecia powstania.

Wybudowano trzy takie kościoły: w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Do dzisiaj przetrwały dwa, natomiast  kościół w Głogowie spłonął w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna. Po zwiedzeniu kościoła orkiestra dała krótki koncert dla proboszcza i parafian zgromadzonych przed Kościołem. Było to podziękowanie za darmowe zwiedzanie tej barokowej perełki.

Po drodze zespół wszedł na tamę wodną w Zagórzu Śląskim wybudowaną w latach 1911-1914. Wzniesiona potężna kamienna zapora spiętrzająca wodę, stanowi do dnia dzisiejszego zabytek techniki. Zapora mierzy 44 m wysokości oraz 230 m długości. Powstały w ten sposób zbiornik wody jest w stanie zgromadzić około 8 mln litrów wody.

Następnym punktem zwiedzania był Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Na stromym cyplu góry Chojna (450 m npm) nad Jeziorem Bystrzyckim wznoszą się wspaniałe ruiny zamku Grodno, niegdyś jednej z największych i najsilniejszych warowni na Śląsku. Zbudowany z kamienia, na planie nieregularnym, jest idealnie dopasowany do kształtu szczytu góry. Składa się z najstarszej części – zamku górnego i powstałego podczas rozbudowy w XVI w. zamku dolnego z budynkami gospodarczymi i wyjątkowym budynkiem bramnym ozdobionym dekoracją sgraffitową przedstawiającą stojące na tylnych łapach lwy. Na dziedzińcu zamku orkiestra dała krótki koncert dla pracowników i licznie zwiedzających turystów. Nie łatwo było wszystkim muzykom wejść na stromą górę z instrumentami, ale zmęczenie i upał towarzyszący zwiedzaniu został później zrekompensowany brawami i wspólnym zdjęciem z przemiłym przewodnikiem.

Sztolnie Walimskie były ostatnim punktem zwiedzania orkiestry zanim dotarliśmy do Polanicy.  W przyjemnym chłodzie 6 st C i w kolorowych kaskach na głowach zwiedziliśmy długie korytarze w których zginęło kilka tysięcy więźniów z pobliskich obozów pracy. Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom.

W piątek orkiestra wyjechała na wycieczkę w Góry Stołowe, gdzie głównym punktem zwiedzania było wejście do schroniska Szczeliniec, który jest najwyższym szczytem Gór Stołowych – 919 m. npm. i wspaniałym punktem widokowym. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z ponad 600 kamiennych stopni ( czas wejścia ok. 40 min.) Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy stanowiący wręcz symbol tych gór Małpolud. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami.

W sobotnie gorące i słoneczne popołudnie, orkiestra dęta zagrała koncert w muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Polanicy Zdrój. Zaprezentowaliśmy muzykę klasyczną, ludową, filmową oraz biesiadną.  Zgromadzona tłumnie publiczność  nagrodziła nasz występ gromkimi brawami oraz bawiła się  tańcząc do granych przez nas utworów. W czasie koncertu Prezes orkiestry Mieczysław Chojnacki i dyrygent Paweł Skrzypiński odznaczyli ośmiu muzyków srebrnymi i złotymi odznakami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za czynny udział w próbach i koncertach w ciągu całego roku. Bardzo przyjemnym akcentem i zaskoczeniem w czasie koncertu było wręczenie dyplomu dla orkiestry od Burmistrza Polanicy. Jest to podziękowanie za trzeci już koncert, który nasz zespół zagrał charytatywnie dla wszystkich mieszkańców i kuracjuszy. Późnym wieczorem cały zespół obejrzał pokaz kolorowej fontanny w Parku Zdrojowym.

Dzięki przychylności Urzędu Miejskiego i Dyrekcji Teatru Zdrojowego w Polanicy Zdrój mogliśmy zaprezentować się po raz trzeci na terenie województwa dolnośląskiego, promując Gminę i Miasto Stawiszyn. Wyjazd na zgrupowanie był dla nas ogromnym wyzwaniem, ale i wyróżnieniem. Ta forma odpoczynku, zwiedzania i koncertowania dostarczyła wszystkim muzykom wiele przyjemności i pozytywnych wrażeń.

tekst/foto: Paweł Skrzypiński

« 1 z 3 »