Półkolonie „Radosne Lato”

Powiększ obraz

25 czerwca 2018 roku już po raz siódmy rozpoczęliśmy wakacje półkoloniami “Radosne Lato” pod patronatem Burmistrza Stawiszyna Justyny Urbaniak. Organizatorem tegorocznych półkoloni była Lokalna Grupa Działania w składzie Dorota Karpieko, Mariusz i Marta Jaworscy, Janusz Zieliński oraz Kamila Sufleta.

Zajęcia trwały od poniedziałku do piątku, podczas to których dzieci mogły zdobyć wiedzę z różnych dziedzin, brać udział w rozgrywkach sportowych, uczyć się współpracy i wzajemnej pomocy, ale przede wszystkim spędzić wspaniale czas. Dzieci codziennie były pod opieką opiekunów i wolontariuszy oraz miały zapewnione napoje oraz ciepły posiłek.

Pierwszy dzień półkoloni był czasem spotkania ze służbami ratunkowymi. Spędzając czas przy stawiszyńskiej strażnicy, dzieci miały okazję nabyć i utrwalić podstawowe informacje o bezpieczeństwie. Zapoznały się z elementami pierwszej pomocy, pracą pogotowia ratunkowego, policji oraz straży pożarnej. Strażacy zaprezentowali również swoje wozy strażackie, które to wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników półkoloni.

Kolejny dzień spędziliśmy na obiekcie sportowym Korona Pogoń Stawiszyn. Mimo początkowo deszczowej pogody dzień spędziliśmy bardzo pogodnie. Był to czas zabawy i rozgrywek sportowych, co wymagało nie lada kondycji fizycznej. Dzieci spędziły wspaniale czas na boisku, a niektórzy po raz pierwszy na tak dużej murawie.

Trzeci dzień naszych półkoloni nosił nazwę naukowego. Dzieci tworzyły wulkany z masy solnej i z pomocą osób dorosłych, doprowadzaliśmy do ich erupcji, poprzez reakcję chemiczną. Podczas zajęć duże zainteresowanie wzbudziła również ciecz nienewtonowska. Uczestnicy półkoloni byli zaskoczeni jej właściwościami.
Podczas tego dnia półkoloni zagraliśmy również w grę terenową, przygotowaną przez nasze wolontariuszki. Dzieci nie miały jednak żadnego problemu w znajdywaniu wskazówek i rozwiązywaniu zadań. W bardzo szybkim tempie dotarły do mety i znalazły skarb, którym to były pyszne lody.

Następny dzień znów obfitował w różnorodne gry sportowe. Podopieczni podzielili się na grupy i zagrali w sporty drużynowe, takie jak piłka nożna czy rugby. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach z aerobiku i zumby przeprowadzonych przez Panią Milene Szymańską. W przerwie między rywalizacją mieliśmy również możliwość puszczania wielkich baniek mydlanych czy stawiania babek z piasku.

Ostatni dzień półkoloni był dniem wycieczki oraz integracji z grupą półkoloni ze Zbierska. Chcieliśmy pokazać naszym podopiecznym ich okolicę, choć odległościowo tak bliską, ale jednak często nieznaną. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w wodociągach kaliskich. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się woda w wodociągach i miały okazję zrozumieć cały proces jej wędrówki i kontroli od jej wydobycia do pojawienia się w naszych kranach.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie. Dzięki wizycie w kaliskim grodzie poznaliśmy historię początków państwa polskiego, a poprzez średniowieczne budowle i urządzenia mogliśmy wręcz doświadczyć historii tego miejsca.
Zwiedziliśmy również najważniejsze miejsca naszego miasta – Kalisza, poprzez wysłuchanie opowieści i pieszą wędrówkę od Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, przez najstarszy Park Miejski do kaliskiego ratusza gdzie przewodnikiem była Pani Marta Gołembiewska.
Ostatnim punktem naszego programu była wizyta w zabytkowym Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Spędziliśmy tam mile czas wędrując po ścieżkach parku, zwiedzając skansen oraz muzeum jej poświęcone.

Tekst i zdjęcia: Marta Jaworska