Śladami Neli, najmłodszej reporterki świata

Powiększ obraz

Po raz kolejny, pracownicy stawiszyńskiej biblioteki przeprowadzili letnie zajęcia dla najmłodszych czytelników. Popularyzacja literatury dziecięcej poprzez zabawę, jest zawsze elementem dominującym podczas tych wszystkich spotkań.

Przygody, zabawa, mapy i podróże— tak w skrócie można opisać zajęcia „Śladami Neli, najmłodszej reporterki świata”, które odbyły się w dniach 24-28 czerwca 2019 r. w Bibliotece przy ul. Szkolnej 17.
„Świat jest pełen tajemnic, które warto odkryć” — w taki sposób do poznawania krajów i kontynentów zachęca Nela Mała Reporterka. Najmłodsza podróżniczka zwiedziła Boliwię, Chile, Kostarykę, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Etiopię, Zanzibar, Tanzanię, Kenię, Peru, Filipiny, Japonię, Panamę oraz Wietnam. Jej książki cieszą się ogromną popularnością — przekazują wiedzę o świecie, opisują odległe kraje i kultury, zachęcają do podróżowania i poznawania świata.
Przez kolejnych 5 dni zajęć, młodzi czytelnicy tropili wyprawy Neli m.in. do Indonezji, na Karaiby i Sri Lankę. Dowiedzieli się wiele ciekawostek m.in. jak wyglądało odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, dlaczego Morze Sargassowe było postrachem żeglarzy, o ukrytym kontynencie – Zelandii, który znajduje się pod powierzchnią wody, że nie każdy żółw może schować się do skorupy oraz jak rosną ananasy.

Uczestnicy zajęć słuchali czytanych na głos, wybranych rozdziałów książek. Przygody, jakie przeżyła i opisała Nela stanowiły inspirację do zabaw i zadań plastycznych. Książki Neli zawierają dużo treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach QR. Z pomocą smartfonów udało się je odkryć i obejrzeć filmy, które jeszcze bardziej pozwoliły poczuć wyjątkowy klimat omawianych miejsc.

W piątkowe przedpołudnie, miłą niespodziankę zrobili młodzi druhowie z OSP Stawiszyn: Patrycja Zielińska i Piotr Wesołowski, odwiedzili stawiszyńska bibliotekę i przynieśli ze sobą fantoma Anię. Opowiedzieli czym na co dzień zajmują się strażacy, jak zachować się w niebezpieczeństwie oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności na druhu Piotrze i fantomie.

Podczas wszystkich spotkań dla uczestników przygotowano napoje i słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi, mamie Zuzi i Kasi za słodką niespodziankę – ciasto i babeczki.

Organizator:

Biblioteka Publiczna Gminy I Miasta w Stawiszynie pod patronatem Burmistrza Stawiszyna- Pani Justyny Urbaniak.

Foto: D. Kuśmierczyk