Powiększ obraz

Pod koniec III kwartału 2019 roku ruszają prace w ramach rewitalizacji Placu Wolności w Stawiszynie. Przypominamy, że Gmina i Miasto Stawiszyn podpisała umowę na realizację projektu pn: „Rewitalizacja Stawiszyna – Ludzie – Przestrzeń – Zmiany” realizowanego w ramach Poddziałania 9.2.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach ZIT dla rozwoju AKO” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, a otrzymane dofinansowanie to blisko 4 mln złotych. Cała inwestycja opiewać będzie na kwotę blisko 8 mln zł brutto.

Projekt otrzymał wysoką punktację na liście rankingowej Urzędu Marszałkowskiego. Otrzymał również pozytywną opinię Konserwatora Zabytków na realizację wszystkich działań związanych z rewitalizacją.

Prace nad opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy i Miasta Stawiszyn oraz działania, które będą podejmowane w procesie rewitalizacyjnym rozpoczęły się w połowie 2016 roku. W ramach prac przygotowawczych prowadzona była diagnoza stanu celem wyznaczenia obszaru do rewitalizacji. Ważnym elementem był także proces partycypacji społecznej w planowanych przedsięwzięciach.

W latach 2016 – 2017 odbywały się liczne spotkania z mieszkańcami i różnymi grupami społecznymi na temat proponowanych i planowanych przedsięwzięć. W listopadzie 2016 roku uchwałą nr XXIX/143/2016 Rady Miejskiej w Stawiszynie został powołany Zespół ds. Wdrażania Programu Rewitalizacji. Zespół składał się z reprezentantów interesariuszy z różnych grup społecznych, które współdziałały przy opracowywaniu w/w programu oraz były pośrednikami pomiędzy mieszkańcami a urzędem.

Ponadto już po podpisaniu umowy z UMWW zgłosili się do nas mieszkańcy z prośbą o zorganizowanie spotkania. Kilkukrotnie na wniosek mieszkańców takie spotkania się odbyły.

Następstwem zrealizowanej inwestycji będzie zmodernizowane i estetycznie przebudowane miejsce dla mieszkańców. W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany Plac Wolności, rozbudowany dziedziniec ratusza o scenę, a także wyremontowany lokal na parterze budynku przy ul. 1 Maja 1, który posłuży do utworzenia przez mieszkańców spółdzielni socjalnej. Ważnym elementem branym pod uwagę jest dbałość o środowisko w tym dbałość o miejsca do odpoczynku wśród drzew i zieleni. Dlatego też obecny stan drzew i zieleni był rzetelnie zweryfikowany pod kątem planowanej inwestycji. W ramach projektu zostaną nasadzone trzydzieści dwie Lipy drobnolistne. Cztery drzewa zostaną przesadzone w nowe miejsca w obrębie rynku. Osiemnaście drzew zostanie w swojej dotychczasowej lokalizacji. Ciekawym elementem zieleni będzie również posadzony żywopłot z Bukszpanu wiecznie-zielonego.

Przypominamy również iż na terenie Gminy i Miasta Stawiszyn w 2018r. zostały posadzone drzewa miododajne. Drzewa posadzono min. na terenie rekreacyjno-sportowym w Starym Kiączynie oraz Długiej Wsi Pierwszej przy czynnym współudziale dzieci i młodzieży ze szkół oraz przedstawicieli Radnych Rady Miejskie w Stawiszynie.
W tym roku posadzimy kolejne drzewa miododajne m.in. w miejscowości Zbiersk Cukrownia oraz Długa Wieś Druga. Drzewa sadzone będą we wrześniu o czym informować będziemy mieszkańców i zapraszać do wspólnego sadzenia. Z dbałości o działania proekologiczne na terenie gminy w miejscowości Stary Kiączyn – teren rekreacyjno – sportowy powstała również ścieżka dydaktyczno – ekologiczna do której odwiedzania serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy również mieszkańców do wychodzenia z własnymi oddolnymi inicjatywami oraz do współpracy z Urzędem Gminy i Miasta w Stawiszynie w obszarze proekologicznym, tak aby nasza gmina mogła pięknieć w sprzyjających proekologicznych obszarach i rozwijać się dzięki tym inicjatywom.

 

Burmistrz Stawiszyna

/-/ Justyna Urbaniak

Treść pisma w formacie PDF