„Piknik z przetworami”

zestaw-znakow-stw-odnowa-wlkp

W dniu 1 października 2017 r. na terenie rekreacyjnym w Starym Kiączynie odbył się „Piknik z przetworami”. Impreza była uwieńczeniem projektu „W Petrykach przetwory robimy i się tym chlubimy”  dofinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. Piknik był wspaniałą okazją do integracji mieszkańców sołectwa oraz do zaprezentowania wszystkim, co w ramach projektu zostało stworzone

Projekt „W Petrykach przetwory robimy i się tym chlubimy” miał na celu stworzenie miejsca do eksponowania przetworów przygotowanych przez mieszkańców z płodów runa leśnego. Pośrednim celem była również chęć wypromowania umiejętności mieszkańców i poprawy estetyki poprzez utworzenie miejsca do wspólnych spotkań mieszkańców sołectwa, a zatem ich integracji – a jak powszechnie wiadomo – wspólne działania motywują do podejmowania kolejnych przedsięwzięć, a przez to stymulują rozwój lokalny.

Mieszkańcy sołectwa uporządkowali teren wokół stawu, który znajduje się w lasku w Starym Kiączynie. Zakupione zostały zadaszone wiaty wystawiennicze z ławo-stołami, ławki oraz kosze na śmieci. Postawiona została tablica informacyjno-edukacyjna, która informuje o nazwie i przeznaczeniu stworzonego miejsca. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu oraz pracy mieszkańców sołectwa zarośnięty wcześniej lasek stał się urokliwym miejscem wypoczynku i rekreacji.

„Piknik z przetworami” prowadzony był przez radego Rady Miejskiej w Stawiszynie Pana Łukasza Musiała, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca. Następnie poprosił panią Justynę Urbaniak Burmistrza Stawiszyna o oficjalne otwarcie terenu rekreacyjnego w Starym Kiączynie. Pani Burmistrz podziękowała mieszkańcom oraz Zastępcy Burmistrza Grzegorzowi Kaczmarkowi za zaangażowanie w stworzenie tego miejsca.

Podczas pikniku wszyscy zebrani mogli spróbować pysznych przetworów przygotowanych z lokalnych produktów leśnych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Kiączyna i Petryk. Były pyszne dżemy i konfitury m.in. z jeżyn, pierogi z jagodami, grzybki marynowane czy lecznicze syropy z czarnego bzu. Podczas imprezy zaprezentowano piękne stroiki z leśnych bogactw, przygotowane w czasie warsztatów florystycznych, spośród których wybrano jeden najładniejszy.

„Piknik z przetworami” był także metą X Rodzinnego Rajdu Rowerowego „Śladami Pięknieje wielkopolska wieś – Wielkopolska Odnowa Wsi”. Fani jednośladów do pokonania mieli ponad 23 kilometrową trasę, a do obejrzenia 5 wyjątkowych miejsc odnowionych w ramach konkursów „Pięknieje Wielkopolska Wieś”, programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”:

  • Świetlica Wiejska w Zbiersku wraz z terenem rekreacji dla mieszkańców
  • Świetlica Wiejska w Zbiersku – Kolonii wraz z terenem rekreacji dla mieszkańców
  • Świetlica Wiejska na Długiej Wsi Trzeciej wraz z terenem rekreacji dla mieszkańców
  • Wiata piknikowa „Siedlisko” w Piątku Małym wraz z terenem rekreacji dla mieszkańców
  • Teren rekreacyjny w Starym Kiączynie

Grupa 150 kolarzy została z entuzjazmem przywitana przez Burmistrza Stawiszyna oraz mieszkańców sołectwa Petryki.

Na pikniku nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionej z sołectwem grupy „Stawiszynianki”. Panie swym śpiewem wprowadziły wszystkich uczestników w prawdziwe biesiadny, radosny nastrój. Niewątpliwą niespodzianką podczas trwania pikniku było premierowe wykonanie utworu o naszych rodzinnych rajdach przez Jacka Szczepańskiego oraz Grupę Stawiszynianki. Dzieci konkurowały w przygotowanych specjalnie dla nich leśnych konkurencjach, a wszyscy zebrani mogli się ogrzać przy ognisku i zjeść pieczonego ziemniaka.

tekst: Aleksandra Bylica, foto: Ilona Gałązka