Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Powiększ obraz

8 września w Bibliotece Publicznej w Stawiszynie czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Wybór lektury był nieprzypadkowy, ponieważ tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się właśnie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Powieść została napisana w 1924 roku, autor zawarł w niej obraz pierwszych lat wolności Polski i walki politycznej o przyszły kształt II Rzeczpospolitej.

Jest to trzecia edycja tej akcji, realizowana w gminie Stawiszyn: poprzednio czytano „Quo vadis” H. Sienkiewicza oraz „Wesele” S. Wyspiańskiego.

W gościnnych pomieszczeniach biblioteki przy ulicy Szkolnej 17 spotkali się samorządowcy, radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, pracownicy urzędu, uczniowie, czytelnicy i sympatycy biblioteki.

Gościem specjalnym był V-ce Starosta Kaliski- Pan Jan Adam Kłysz, który po raz trzeci uczestniczył w Narodowym Czytaniu w Stawiszynie oraz Proboszcz Parafii p.w. Św. Bartłomieja w Stawiszynie – ks. Dr Jakub Piotrowski.

Burmistrz Stawiszyna- Pani Justyna Urbaniak, współorganizator tego wydarzenia witając wszystkich przybyłych gości, zwróciła uwagę na ponadczasowe treści „Przedwiośnia” i fakt, że tegoroczna lektura doskonale wpisuje się w jubileuszowe obchody odzyskania wolności przez Polskę.

W stawiszyńskim Narodowym Czytaniu wzięło udział 14 lektorów. Tekst został poddany pewnej obróbce poprzez dodanie osoby narratora (Elżbieta Sip), który łączył poszczególne czytane fragmenty.

Miłym akcentem był występ Dawida Janickiego, ucznia Szkoły Muzycznej FortePiano. W jego wykonaniu usłyszeliśmy piosenkę „ Biały krzyż”.

Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta RP wydała okolicznościowy stempel upamiętniający to wydarzenie. Każdy, kto przyniósł egzemplarz „Przedwiośnia” mógł osobiście przybić sobie pieczęć. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowy certyfikat.

Dla wszystkich uczestników przygotowano słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim lektorom, którzy zgodzili się uczestniczyć w tej akcji, gościom za poświęcenie swojego wolnego czasu, Dyrekcji szkoły Podstawowej w Stawiszynie za wszelką pomoc, dyrekcji Szkoły Muzycznej FortePiano za aktywne włączenie się w akcję Narodowego Czytania.

Serdeczne podziękowania składamy naszym miłym czytelniczkom, które upiekły pyszne ciasta oraz tym wszystkim, którzy wypożyczyli niezbędne rekwizyty.

Tekst: Elzbieta Sip

Zdjęcia: Aleksandra Bylica