Uroczystości pod Pomnikiem w Białej Panieńskiej oraz IX koncert „Artyści dla Niepodległości”

Powiększ obraz

IX koncert „Artyści dla Niepodległości”, w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości tym razem odbył się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Stawiszynie.

Koncert wykonali artyści Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu: Katarzyna Strojna-Bigora, Alicja Matuszczak, Emilia Kopłonek, Eryk Szolc, Adam Michalak.
Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa historyczna: „Droga do Niepodległości”, którą przygotował Karol Matczak. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stawiszynie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji historii, przeprowadzonej przez organizatora wystawy.
Kolejną wystawę: „Graficzny ślad na 100 lat UAM”, którą uczestnicy koncertu mogli obejrzeć przygotowali studenci UAM, pod kierunkiem prof. dr. Hab. Macieja Guźniczaka.
Koncert w Stawiszynie poprzedziła uroczystość pod Pomnikiem ku Czci Pomordowanych Kaliszan w lesie w Białej Panieńskiej. W tym roku organizatorami uroczystości była Gmina Stawiszyn i MGOK w Zbiersku. Część artystyczną wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Zbiersku im. Jana III Sobieskiego, pod kierunkiem Katarzyny Żebrowskiej i Ewy Popiołek oraz Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta OSP w Stawiszynie pod batutą Dominika Kuciaka.
W uroczystości wzięły udział rodziny pomordowanych, przedstawiciele władz miasta Kalisza, powiatu kaliskiego, powiatu konińskiego, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowych, mieszkańcy gminy i miasta Rychwał, oraz gminy i miasta Stawiszyn.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji uroczystości. Wspólnie z samorządem Gminy i Miasta Rychwał oraz Gminy i Miasta Stawiszyn został odnowiony pomnik w Białej Panieńskiej.

Tekst: J. Górska

Zdjęcia: J. Górska, E. Popiołek