Powiatowo – Gminne Święto Plonów w Żelazkowie

Powiększ obraz

W dniu 01.09.2019 r. w Żelazkowie  odbyło się Powiatowo – Gminne Święto Plonów.

Gminę i Miasto Stawiszyn reprezentowała delegacja sołectwa  Piątek Mały: Jolanta Gulska, Ewa Janczak, Wojciech Gulski, Paweł Migdał, Jerzy Żeśko, Rafał Wcisłek oraz Patrycja Nowakowska. Delegacja wystąpiła w starodawnych strojach żniwnych, niosąc stare narzędzia używane podczas żniw – sierp, grabie, cep. Wejście delegacji niosącej w dzieży chleb zostało nagrodzone brawami oraz wywołało ogólny zachwyt wśród gości i uczestników imprezy.

Podczas powiatowych dożynek odbył się  już  IX  Festiwal Tradycyjnych  Smaków  ” organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Nocy i Dni”. W tym roku Gminę i Miasto Stawiszyn reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Zbiersk.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Zbiersk w  zajęły  I miejsca  w Kategorii  ,, Regionalne   produkty  i  potrawy pochodzenia roślinnego  z ziemniaka, kapusty ,pomidora, mąki i farsze roślinne, produkty pochodzenia roślinnego”. Nasze  Panie przygotowały Jesienne smaki. Polędwiczki duszone w sosie śliwkowym.  W tym roku  śliwki  były    głównym  bohaterem, ponieważ można je wykorzystać nie tylko do słodkich wypieków i przetworów. Świeże śliwki połączone z mięsem wieprzowym i korzennymi przyprawami to świetna propozycja na rodzinny obiad. Rozpływające się w ustach mięso i słodkie owoce możemy podać w towarzystwie ryżu , czy  śląskich klusek.

Ponadto Panie zajęły II miejsca w  Kategorii II – ,,Sekrety smaku- nalewki i napoje regionalne( alkoholowe i bezalkoholowe)”. Hitem okazała się             ,,Bomba witaminowa – aromatyczny  domowych kompot z owoców leśnych” która łączy w sobie słodycz i wspomnienie  letnich, słonecznych  dni Wybrałyśmy kompot wieloowocowy, zdrowy , pełen witamin, który powinien stać się zamiennikiem dla niezdrowych obecnie napojów kupowanych w sklepach. Powrót do tradycyjnych napojów , które nie  są trudne do przyrządzenia. Smak i zapach  gotowanego kompotu to powrót do czasów dzieciństwa.

Panie przygotowały również inne ,tradycyjne i przepyszne dania takie jak: faszerowane pomidory   mięsem mielonym i serem, czy  śliwki  z   kruszonką pod  bezową pierzynką.

Było warto ponieważ Panie otrzymały wspaniałe nagrody, które z pewnością wzbogacą wyposażenie ich kuchni i pozwolą na przygotowanie następnych smakowitych potraw.