Nowe stawki za gospodarowanie odpadami oraz nowy harmonogram od początku roku

Powiększ obraz

Z dniem 1 stycznia 2022 r. zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Stawiszynie z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy zwiększeniu ulegną stawki opłaty za odbiór oraz zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Opłaty obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku od właścicieli nieruchomości zamieszkałych będą wynosić:

  • 26 zł/osoba dla mieszkańców terenu Miasta Stawiszyn
  • 23 zł/osoba dla mieszkańców terenu Gminy Stawiszyn
  • 52 zł/osoba osoby niestosujące się do obowiązku segregacji

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od nowego roku uiszczana będzie miesięcznie, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca za dany miesiąc.

Wzrost opłat wynika m.in.:,

✓ ze wzrostu ilości odbieranych odpadów,

✓ ze wzrostu cen zagospodarowania odpadów (średnio ceny rosną 10% rok do roku),

✓ ze wzrostu cen energii – zużycie energii jest jednym z podstawowych kosztów obciążających niemal każdego przedsiębiorcę,

✓ ze wzrostu cen paliw – jednego z podstawowych kosztów obciążających odbiorców odpadów,

✓ ze wzrostu płacy minimalnej

✓ nieprawidłowej segregacji odpadów komunalnych (zbyt duża ilość odpadów zmieszanych oraz BIO).

Dlatego:

  1. Zalecamy kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach (opłata wtedy podlega zmniejszeniu 1 zł. od osoby). Aby zniżka była przyznana należy złożyć korektę deklaracji.
  2. Pamiętajmy, aby prawidłowo segregować odpady – jeśli będzie mniej odpadów zmieszanych koszty obniżą się
    i przyczynimy się do poprawy stanu środowiska.
  3. Zużytą odzież wrzucamy do specjalnych pojemników zlokalizowanych na terenie gminy, oddajemy organizacjom społecznym.
  4. Przeterminowane leki wrzucamy do pojemników zlokalizowanych w aptekach i punktach aptecznych.
  5. Zużyte baterie możemy wrzucić do pojemników zlokalizowanych w sklepach, szkołach, urzędach
    i wybranych instytucjach.
  6. Popiół nie jest użyteczny jako surowiec wtórny, stanowi natomiast bardzo duże zanieczyszczenie innych odpadów, z którymi jest dostarczany do procesu sortowania, powoduje zapylenie, brudzi, naraża zdrowie pracowników i znacząco pogarsza jakość odzyskiwanych surowców. Oznacza to konieczność prowadzenia selektywnej zbiórki popiołu z palenisk domowych oraz zakaz wrzucania popiołu do pojemnika z odpadami zmieszanymi na nieruchomościach.

Harmonogram przekazany zostanie mieszkańcom przez firmę PUK S.A. oraz dostępny jest także na stronie internetowej Urzędu w zakładce „Gospodarka odpadami”.

Zgodnie z treścią ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkanej otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji. Zawiadomienia zostaną doręczone przed pierwszym terminem płatności zmienionej opłaty.

Nie wiesz jak segregować? Sprawdź tutaj: https://www.orlistaw.pl/orlistaw, zakładka „Wyszukiwarka odpadów”.

Informujemy ponadto, że niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub podanie w deklaracji nieprawdziwej liczby osób zamieszkujących nieruchomość, niesegregowanie odpadów, stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 000 zł. (art. 10 ust.2b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 24 oraz art. 25 Kodeksu wykroczeń karnych).