Ćwiczenie wojskowe pk. STEADFAST DEFENDER 2024 (STDE24)

Powiększ obraz

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w pierwszej połowie 2024 r. NATO przeprowadzi największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe pk. STEADFAST DEFENDER 2024 (STDE24) będące federacją kilkunastu ćwiczeń narodowych (sojuszniczych), w tym polskiego ćwiczenia pk. DRAGON-24.

W ramach ćwiczeń STDE24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Ważnym elementem STDE24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego (tzw. marszu dofrontowego) po drogach i w terenie przygodnym. Oznaczać to będzie m.in., że zarówno  kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać także po drogach publicznych na całym terytorium N RP. Szersze informacje: https://www.wojsko-polskie.pl/articles/tym-zyjemy-v/dragon-24-najwazniejszy-sprawdzian-taktyczny/.