Przygotowanie wieńca dożynkowego

Powiększ obraz

Plon niesiemy, plon w gospodarza dom aby dobrze plonowało…

Dożynki to największe święto rolników. Jest obchodzone  od wieków  po zakończeniu  wszystkich najważniejszych prac polowych oraz zebraniu plonów. Uroczystość ta jest  podziękowaniem rolników za tegoroczne zbiory i  jednocześnie prośbą  o pomyślność  przyszłych.

To niezwykle ważne  wydarzenie wieńczące trud włożony przez rolników  podczas  ostatnich żniw. Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Świętowanie rozpoczyna się od obrzędowego ścięcia ostatnich kłosów, a potem  wicia wieńca z pozostałych na polu zbóż, owoców kwiatów, kiści jarzębin i kolorowych wstążek. Wieniec dożynkowy powstaje, ponieważ ludzie cieszą się z zebranych plonów, a jednocześnie jest on swego rodzaju dowodem na to, że tegoroczne zbiory były udane.

Wieńce dożynkowe mają zazwyczaj kształt korony i koła.Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa, do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami.

Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Technika tworzenia takiego wieńca jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest przepiękną tradycją, z której możemy być dumni,ponieważ są to prawdziwe dzieła sztuki.

W naszej gmininie  każdego roku wieniec dożynkowy jest wykonywany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Zbierska Kolonii, którego przewodniczącą  jest Pani Halina Macniak

Postanowiliśmy udać się z wizytą do Pani Halinki, u której zebrały się Panie z KGW Zbiersk Kolonia, żeby wspólnie spędzić czas i zobaczyć jak powstaje prawdziwe dzieło sztuki –  piękny, niepowtarzalny wieniec dożynkowy.

ETAPY POWSTAWANIA TRADYCYJNEGO  WIEŃCA DOŻYNKOWEGO – KROK PO KROKU

ETAP 1
Panie wcześniej  przygotowały  stelaż stanowiący konstrukcję dla wieńca w kształcie  korony, do tego celu używa się  zazwyczaj naturalnych elementów takich jak  drewno, bądź wiklina. Wygląd i rozmiar wieńca zależy od własnego pomysłu na konstrukcję, jednak najczęstszym wzorem jest kształt korony lub kopuły.

01

ETAP 2
Do drugiego etapu Panie przygotowywały się dużo wcześniej, ponieważ musiały zgromadzić odpowiednią ilość różnych zbóż oraz kwiatów. Wieniec tworzy się  z wielu rodzajów zbóż takich jak żyto, pszenica, pszenżyto, proso, owies oraz orkisz, ale także ziarna, warzyw, owoców i  wielu różnobarwnych kwiatów. Wieńce nie mogą być wykonane z wykorzystaniem plastiku, styropianu, sztucznych kwiatów. Wszystkie elementy łączone są ze sobą za pomocą lnianych sznurów i nici. Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne oplatane są kłosami zbóż. Wieniec powinien zawierać każde zboże, które rośnie na polskiej ziemi.  Niektórym z tych elementów przypisuje się dodatkowa symbolikę i tak kwiaty symbolizują radość, a wstążki powiewające na wietrze swobodę

02 03 04 05

Panie podzieliły się na grupy :jedna segreguje i układa zboże, druga grupa przygotowuje bukieciki z kwiatów, a trzecia mocuje  je do stelaża.

06 07

Krok 3
Z zebranych wcześniej materiałów układa się małe bukiety i taką kompozycję przywiązuje się jeden pod drugim lnianym sznurkiem lub grubą nicią do całej konstrukcji. Ważne jest by dekorację z żywych kwiatów umieścić najpóźniej, ponieważ rośliny szybko więdną.

08 09 10 11 12 13   16 17

Krok 4
Gdy wieniec jest ukończony często wkłada się do środka upieczony specjalnie na tą okazję chleb, jest on tradycyjnie pieczony na zakwasie lub symbole religijne takich jak: figurki, krzyż, hostia, monstrancja. W naszym przypadku  była to figurka Matki Bożej. W niektórych regionach  powstają też wieńce zawierające symbole  nie tylko chrześcijańskie, ale także  państwowe zgodnie z przesłaniem Święta Plonów, które łączy w sobie tradycje kościelne oraz patriotyczne.

19 20 21

Na  stworzenie tak pięknego wieńca  złożyła się praca tak wielu Pań, które  są otwarte na dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Chętnie widziałby młode pokolenia, które przejęły  z czasem tradycję  wicia  wieńca . Wizyta  u Pani Halinki i spotkanie się z Paniami z KGW Zbiersk Kolonia to czas spędzony w miłej atmosferze, w trakcie  tworzenia wieńca Panie opowiadały różne  ciekawe historie, udzielały cennych wskazówek . Było to prawdziwe spotkanie  z tradycją w  naszym regionie. Ze strony Pań spotkała nas oczywiście niezwykła gościnność, można było zakosztować  wiele tradycyjnych przysmaków, których nie kupi się w sklepie.

22

Dziękujemy  za miłe przyjęcie i niezwykłą gościnność , a także przekazanie  nam wiedzy  o tym jak  powstaje tak piękny wieniec dożynkowy. Być może w przyszłym roku  udałoby nam się  zorganizować warsztaty , w których wzięłyby udział  przedstawicielki młodszego pokolenia. Zapewniam , że był to bardzo  sympatycznie spędzony czas, jak  i  uczta dla ducha.