Spotkanie autorskie z Panem Jackiem Głażewskim

Powiększ obraz

4 marca 2017 roku w gościnnych wnętrzach MGOK w Zbiersku miało miejsce niezwykłe wydarzenie – spotkanie autorskie z Panem Jackiem Głażewskim – lekarzem, który przez blisko 20 lat  kierował Ośrodkiem Zdrowia w Zbiersku. Dla wielu zbierszczan i jego bliskich współpracowników nieznana jest „druga twarz” J. Głażewskiego, jako poety, publicysty i prozaika.

Patronat nad organizacją tego wydarzenia objęła Burmistrz Stawiszyna- Pani Justyna Urbaniak , koordynacji wszystkich działań podjęła się Pani Grażyna Przybylska przy współpracy pracowników Biblioteki Publicznej w Stawiszynie oraz MGOK w Zbiersku.

Na spotkanie autorskie z Jackiem Głażewskim przybyło blisko 90 osób. Scenariusz do programu artystycznego na który składały  się wiersze , felietony, wspomnienia,  przygotowała Pani Bożena Szal- Truszkowska – dziennikarka.  Twórczość Pana Jacka Głażewskiego przybliżyli słuchaczom aktorzy sceny kaliskiej Pani Katarzyna Strojna i Piotr Bigora. Oprawę muzyczną  przygotowali  Dariusz Chojnacki -gitara  oraz Piotr Michera- skrzypce.

W trakcie  spotkania nie zabrakło również dygresji samego Jacka Głażewskiego, szczególnie dotyczących lat dzieciństwa gdy mieszkał w Warszawie,  a które przypadły na czas wojenny. Jak sam podkreślił, na jego postawę życiową i tematykę twórczości  miały wpływ trzy ważne wydarzenia : Powstanie Warszawskie 1944, wydarzenia polityczne 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz powstanie „Solidarności”.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt.: „Gdzie jest moje miejsce w czasie? : Jacek Głażewski i jego twórczość”   autorstwa Pani  Grażyny Przybylskiej,  nawiązująca do  tych właśnie  wydarzeń . Ponadto fotografie, wiersze a także oryginalne plakaty „Solidarności z lat 80-tych.

Wystawa prezentowana jest w holu MGOK w Zbiersku  od 4 – 25 marca 2017r.

Podczas spotkania można było zakupić  tomik poezji pt.: Strofy wierne Prośnie: wiersze o Kaliszu gdzie zamieszczone są wiersze Jacka Głażewskiego obok innych znanych kaliszan jak Adam Asnyk, Maria Dąbrowska, Urszula Zybura czy Wanda Karczewska.  Do wypożyczenia we wszystkich bibliotekach na terenie gminy Stawiszyn.

tekst: Elżbieta Sip, foto: Daria Kuśmierczyk, Izabela Świątek